تالیفات حضرت آیت الله العظمی بهشتی
کتاب ها » آثار تربیتی و اخلاقی » جزئیات کتاب
  

مروری بر اندیشه های سیاسی و اخلاقی امام کاظم (ع)
انتشارات: بوستان کتاب
محل نشر: قم
سال نشر: 1394
تعداد صفحات کتاب: 196

کتاب های حکیم متأله حضرت علامه آیة الله العظمی بهشتی در موضوع ها و زمینه های گوناگون سامان یافته است: فلسفه، کلام، اخلاق، عرفان، سیاست، تربیت، تاریخ، فقه، اصول، تفسیر، و شعر. یکی از عرصه هایی که طی سه چهار سال قبل مورد توجه و امعان نظر ایشان قرار گرفته، بررسی زوایای سیاسی و اخلاقی زندگانی خاندان عصمت و طهارت سلام الله علیهم اجمعین بوده است. از سال 1394 تاکنون سه جلد کتاب با عناوبنِ:« مروری بر اندیشه های سیاسی و اخلاقی امام صادق(ع)» و « مروری بر اندیشه های سیاسی و اخلاقی امام کاظم(ع) وسیری در سیرۀ اخلاقی امام حسین(ع) با قلم روان و شیوای ایشان نگارش و از سوی بوستان کتاب چاپ و منتشر شده است.

کتاب فوق نیز از یک پیشگفتار و سه بخش با عناوینِ: مولود مبارک، منصب الهی، و امام هفتم و خط مشی اخلاقی پدید آمده و مجموعا در 196 صفحه نگارش گردیده است. حضرت استاد  در  قسمتی از پیشگفتار کتاب چنین آورده اند:

القاب زیبای امامان معصوم علیهم السلام حکایت از خوی پاک و منش زیبا و بسیار ستودنی آن بزرگواران دارد. اگر امام هفتم را « کاظم» لقب داده اند، اتفاقی نیست. او حقیقتا مظهر کظم غیظ بود و توانست با سخت ترین شرایطی که دشمنان برای حضرتش فراهم کردند کنار بیاید و همچون کوه استوار بماند.

کظم غیظ یا فروخوردن خشم ـ که از ویژگی های امام هفتم است ـ شکیبایی و صبری می طلبد که حضرت ایوب علیه السلام با آن همه صبر و استواری و استقامت باید در برابرش سر تعظیم و تکریم فرود آورد. لازمۀ کظم غیظ، صبر است. کسی که صابر نباشد، هرگز نمی تواند در برابر صحنه ها و حوادث ناگوار، آرامش روحی خود را حفظ کند و خم به ابرو نیاورد. به جهت نیست که آن امام همام را به لقب شکوهمند «صابر» نیز ملقب کرده اند.

امام کاظم علیه السلام با صبر و کظم بی کران خود، به بهترین وجه به مسلمان ها و بلکه به همۀ انسان ها درس عزت و بزرگی و دین داری داده است. نگارنده امیدوار است به همین سبک و روش در راه آشنایی با سیرۀ  اخلاقی و سیاسی سایر ائمه علیهم السلام نیز گام بردارد.