تالیفات حضرت آیت الله العظمی بهشتی
کتاب ها » آثار تربیتی و اخلاقی » جزئیات کتاب
  

مروری بر اندیشه های سیاسی و اخلاقی امام صادق(ع)
انتشارات: بوستان کتاب
محل نشر: قم
سال نشر: 1394
تعداد صفحات کتاب: 221

اين كتاب مشتمل بر پيشگفتار، سه بخش و ٢٢٤صفحه است و توسط بوستان كتاب به بازار آمده است. مؤلف محترم در بخشى از پيشگفتار،ضمن اشاره به ضرورت شناسايي و ترويج سبك زندگى اسلامى مى نويسند: «آشنایی با شخصیت های بزرگ و برجسته و شناخت شیوۀ زندگی و راه و رسم اخلاقی و سیاسی و خانوادگی ایشان برای کسانی که در پی زندگی بهتر و سعادتمندانه ای هستند و می خواهند دستخوش رکود و احیانا عقب گرد شوند، بسیار مفید و آموزنده و الهام بخش است. 

فایده بخشی و آموزندگی و الهام بخشی هنگامی ایدآل تر و کاملا رضایت بخش است که شخصیت مورد بحث بر مسند امامت و عصمت نیز تکیه زده باشد. 
امروز آنچه براى مسلمانان ايران و جهان أهميت بسيار دارد، تحقق بخشيدن به سبك زندگى اسلامى است.سبك زندگى اسلامى را بايد از متن كتاب و سنت به دست آورد. مطالعه سبك زندگى امام صادق(ع) به ما مى آموزد كه فرهنگ را دست كم نگيريم و در راه آشنايي مسلمانان با فرهنگ ناب اسلامى تلاش كنيم. امام صادق(ع) توانست با پرورش ٤٠٠٠شاگرد، فرهنگ ناب اسلام را در ابعاد مختلف اعتقادى و عبادى و سياسي و اقتصادى و اخلاقى به مردم معرفى كند.

مطالعۀ سبک زندگی آن حضرت به ما می آموزد که فرهنگ را دست کم نگیریم و در راه آشنایی مسلمانان با فرهنگ ناب اسلامی تلاش کنیم و نگذاریم فرهنگ های وارداتی ما را و همۀ مقدسات ما را تحت الشعاع قرار دهد. 

امید است این کتاب، گامی هر چند کوچک در راه معرفی شخصیت الهی و آسمانی امام ششم علیه السلام برداشته و خواننده را با آن حضرت بیشتر از آن چه می دانسته آشنا کند.»

همان گونه که گفته شد، کتاب نام برده از سه بخش با عناوینِ تولد و شخصیت، روح مجسم، سیرۀ  اخلاقی و معنوی تشکیل شده و هر بخش، شامل عناوین و مباحث فرعی است که با خامۀ سلیس و روان حضرت علامه بهشتی مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفته اند.